Zgodnie z obecnymi przepisami kodeksu pracy, pracodawca nie może dopuścić do pracy osoby, który nie posiada aktualnego orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do wykonywania danego zawodu. Ta sama zasada obowiązuje również w przypadku operatora ładowarki. Jakie badania operatorów i dokumenty są niezbędne do pracy na tym stanowisku?

Jedną z najważniejszych kwestii jest wywiad psychologiczny, w którym lekarz wybiera odpowiednie metody. Jest to badanie sprawności psychomotorycznej oraz inteligencji, a także umiejętności zachowania się w trudnej sytuacji i skupienia uwagi. Nie bez znaczenia są także tzw. testy aparaturowe – badanie słuchu, koordynacji wzrokowo-ruchowej i czasu reakcji. Badanie psychologiczne operatora trwa zwykle niecałą godzinę, a w przypadku niezaliczonego testu badania można poprawić swój wynik dowolną ilość razy. Warto pamiętać, że na badanie operatorów ładowarki należy zabrać ze sobą dokument tożsamości, okulary lub soczewki kontaktowe (w przypadku korzystania z nich) oraz skierowanie na badanie psychologiczne. Badania operatorów bez problemu wykonasz w Olsztynie.

Niestety, sam pozytywny wynik badań i brak przeciwwskazań do pracy jako operator ładowarki to nie wszystko. Maszyny budowlane mogą być obsługiwane jedynie przez osoby, które ukończyły odpowiednie szkolenie i uzyskały świadectwo oraz wpis do książki operatora. Również – już w trakcie pracy – operator powinien zawsze posiadać przy sobie dokument potwierdzający uprawnienia do obsługi ładowarki lub innego sprzętu oraz dowód osobisty.

Zobacz również

Wynajem minikoparki Olsztyn