Panele fotowoltaiczne można zauważyć na coraz większej ilości dachów i ścian budynków. Jeszcze do niedawna była to inwestycja dość droga, więc decydowali się na nią tylko nieliczni. Obecnie natomiast niemal wszędzie opłaca się zainstalować panele solarne, ponieważ koszt inwestycji zwraca się znacznie szybciej, a korzyści są nie tylko finansowe, ale także ekologiczne. Ten trend naprawdę opanowuje Polskę.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie paneli na dach?

Kupując panele fotowoltaiczne na dach, należy wziąć pod uwagę kilka kwestii, tak aby maksymalnie wykorzystać potencjał tej inwestycji.

  1. Usytuowanie budynku. To kluczowa sprawa, bo przecież od tego, w jakim otoczeniu znajduje się budynek, zależy to, jak opłacalne będzie zamontowanie na dachu paneli solarnych. Po pierwsze, musi to być budynek wystawiony bezpośrednio na promienie słoneczne. Nie mogą go zasłaniać inne obiekty. W przypadku budynków, w których południowa ściana jest całkowicie odsłonięta, warto rozważyć instalację fotowoltaiki także na bocznej powierzchni, aby zmaksymalizować ilość pozyskanej energii.
  2. Architektura budynku. To od niej będzie zależało umiejscowienie paneli oraz ich moc. Na dachu można instalować panele o mocy nieprzekraczającej 10 kW. Na większe instalacje warto natomiast zarezerwować miejsce na gruncie (niekoniecznie bezpośrednio nad ziemią – można np. postawić wiaty fotowoltaiczne lub inne naziemne konstrukcje). Panele należy zamontować tak, aby były pochylone w stronę południową, dlatego kształt dachu będzie miał tu kluczowe znaczenie.
  3. Bezpieczeństwo przeciwpożarowe. Inwestorzy mogą tego nie wiedzieć, ale fachowcy od fotowoltaiki muszą pilnować kwestii bezpieczeństwa. Moduły solarne na dachu nie mogą być umieszczone bezpośrednio nad ścianami oddzielenia pożarowego. Są to elementy konstrukcji budynku, które utrudniają przedostawanie się ognia pomiędzy strefami pożarowymi. Nad takimi ścianami nie powinno się też umieszczać okablowania, chyba że są to specjalistyczne kable o wysokiej odporności przeciwpożarowej.

Fotowoltaika w Olsztynie – komu zaufać?

Ostatnią kwestią, którą chcemy dziś rozważyć, jest wybór firmy, u której zostanie zakupiona fotowoltaika. Olsztyn, dla przykładu, jest miastem, w którym firm zajmujących się tym tematem jest sporo. Komu zaufać? Przede wszystkim zwróćmy uwagę na referencje firmy (oczywiście te sprawdzone) i upewnijmy się, że dotychczasowe instalacje były przeprowadzone rzetelnie i dobrze działają. Można w tym celu bezpośrednio zasięgnąć opinii dotychczasowych klientów. Pamiętajmy, że jakość paneli jest równie ważna jak ich montaż, więc nie bagatelizujmy tematu i postawmy na współpracę z prawdziwymi fachowcami.