Pojęcie spedycji to jedno z najbardziej mylonych terminów z zakresu branży TSL, zwłaszcza kiedy zestawiamy je z logistyką. Wiele osób kojarzy zarówno spedycję, jak logistykę z transportem towaru, niemniej jednak nie zna różnic, jakie występują między obiema pojęciami i na czym właściwie polegają. Dowiedz się jaki zakres obowiązków wchodzi w skład spedycji i jakiej firmie najlepiej zaufać.

Spedycja- co obejmuje?

Transport, spedycja i logistyka to pojęcia ściśle powiązane ze sobą. Obowiązki należące do logistyka obejmują również prace wykonywane przez spedytora. Czym więc charakteryzuje się ten enigmatyczny zawód? Otóż spedycja sama w sobie skupia różne działania dotyczące efektywnego i bezpiecznego transportu towarów. Niemniej jednak jest to coś więcej niż przewożenie dóbr z jednego miejsca do drugiego. W rzeczywistości spedytor zajmuje się również niezwykle ważną organizacją i koordynacją przewozu tych dóbr, w skład czego wchodzi: kompletowanie dokumentów, zawieranie umów, organizacja środka transportu, przyjmowanie zamówień, nadanie przesyłki. W zakresie jego obowiązków są również elementy obsługi klienta, a niekiedy pełni on funkcję pośrednika między organem zarządzającym logistyką a pracownikami. Niewątpliwie istotna jest tu też szeroka wiedza w temacie norm i regulacji prawnych. Można by powiedzieć, że spedytor to tzw. “człowiek-orkiestra”, który potrafi ogarnąć wiele spraw na raz, dlatego właśnie jest to niezwykle ceniona rola.

Jaką firmę spedycyjną wybrać?

Wchodząc we współpracę z niewielką firmą oferującą usługi spedycyjne nie mamy tak wielu opinii na jej temat, jak jest to w przypadku dużej firmy posiadającej obszerne zaplecze pod względem doświadczenia, a zatem też referencji. Nie piszemy się zatem na tzw. “kota w worku”. Bowiem powszechnie wiadomo, że jako potencjalni klienci jesteśmy bardziej skłonni zaufać wielokrotnie sprawdzonej firmie z pracownikami z długoletnią praktyką. Co więcej, możliwości, jakie oferuje mała firma są znacznie niższe, co ogranicza naszą wygodę korzystania z ich usług. Zaś w przypadku dużej firmy, jaką jest HiT Transport, komfort korzystania z kompleksowej oferty jest znacznie wyższy, dzięki czemu nasi klienci z chęcią wracają po więcej.

Dokonaj pewnego wyboru i postaw na niezawodny HiT Transport. Serdecznie zapraszamy do współpracy!